al palpojo 2020

Тикер

20 Февруари 2024

Денеска во Охрид на 79 годишна возраст по кусо боледување почина Гоце Крстановски – поранешен технички реализатор во Радио Охрид.

20 Февруари 2024

Северна Македонија во 2023 година продолжи посветено да работи на зачувување на статусот на Охридскиот Регион и на исполнување на препораките од реактивните мониторинг мисии на УНЕСКО и неговите советодавни тела во 2017 и во 2020 година, беше нагласено на  шестата седница на Националната комисија за УНЕСКО.

18 Февруари 2024

Во прекрасен амбиент пред полни трибини екипата на ГРК Охрид сосема заслужено ја совлада екипата на Струга со 31:24, полувреме 17:11.

14 Февруари 2024

Вчера во Александровац, Република Србија директорот на Државниот студентски дом „Никола Карев “ од Охрид, м-р Жарко Куциноски и неговиот домаќин Бранко Рајиќ, директор на Средната школа со ученички дом за ученици „Св. Трифун“ потпиша Повелба за збратимување.

11 Февруари 2024

Во рамките на првото коло од плеј-оф фазата, во Скопје екипите на Бутел и Охрид екипи кој претендират за едно од местата кој водат во Европа одиграа неизвесен натпревар во кој буквално победникот беше решен во последните секунди од натпреварот. Во последните моменти од натпреварот домаќините со удар од седум метри имаа шанса да освојат бод меѓутоа голманот на Охрид Ристевски одбрани бравурозно и на својата екипа им обезбеди вредна победа.

09 Февруари 2024

Националната установа „Охридско лето” за реализација на годинешната уметничка програма на Фестивалот, кој се одржува од 12 јули до 20 август, од Министерството за култура доби 30 милиони денари. Со ваквата финансиска поддршка ќе се реализира квалитетна програма со врвни светски и домашни уметници, велат од „Охридско лето“.

07 Февруари 2024

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на јавната расправа за Предлог-законот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот Регион, која се одржа во Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“, рече дека се дискутира за значајно законско решение кое ќе има придонес врз зачување на статусот на светското наследство на Охридскиот Регион.

04 Февруари 2024

Владино-државна делегација денеска свечено го одбележа 4-ти февруари - денот на раѓањето на великанот и поддржувач на македонското револуционерно дело и државноста, Гоце Делчев, во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

29 Јануари 2024

Пред нас е , 6-то издание на Националната кампања „Ги запознаваме ретките болести“ оваа година посветено на ретките заболувања во охридско-струшкиот регион.

27 Јануари 2024

Државни институции се прогласуваат за ненадлежни кога возила ќе заглават во снежните намети на планината Галичица на патниот правец Охрид- Ресен, кој преку зимата е затворен за сообраќај. Иако тоа не им е должност волонтерите на планинската служба при Црвениот крст од Охрид се справуваат со ваквите состојби трошејќи ги средствата и ресурсите наменети при несреќи или други активности со кои им помагаат на граѓаните…

Страница 1 од 733
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter