al palpojo 2020

ALPOJO-Liquor & Spice Store: Подгответе си сами еспресо по ваш вкус

12 Ноември 2023
Направете кафе или еспресо пијалоци ☕️ во стил на бариста благодарение на нашиот систем за работа и екстракција со 1 допир, кој обезбедува до 19 бари притисок.
Откријте го најновиот и најмалиот производител на Nespresso машини. Оваа компактна машина за еспресо е пренослива без напор и се одликува со елегантен дизајн и модерни мазни линии, овозможувајќи fit да се вклопи насекаде заштедувајќи вреден простор на секој шалтер.
 
 
Енергетски ефикасна машина за кафе: Со само 1 допир, водата достигнува идеална температура за сервирање.За помалку од 30 секунди и режимот за заштеда на енергија автоматски ја исклучува машината по 9 минути.
 
400124287 1064003548315202 1284396190576685447 n
?Нудиме широк спектар компатибилни капсули.
?На машинката имате гаранција 1 година.
 
046 231 168
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
alpojo.com.mk

Зборовите express, expres и espresso имаат неколку значења на Англиски, Француски и Италијански. Првото значење “express” е поврзано со  извлекување, истиснување на вкусот на кафето со употреба на притисокот на пареата. Второто значење поврзано со “expres” брзо да се направи. Третото е поврзано со поимот “expressly” да се направи нешто изричито за некоја личност… 

Espreso


Денес благодарение на модените технологии имаме можност да пиеме одлично вкусно еспресо кафе и дома или во канцеларија.

Еве неколку интересни факти за еспресото:

  • Еспресото потекнува од Италија пред повеќе од 100 години
  • За една доза еспресо се потребни околу 50 внимателно одбрани зрна кафе, а само едно лошо зрно во мешавината може да го уништи вкусот.
  • Подготвеното еспресо има 2,5% маснотии, додека филтрираното кафе содржи 0,6% маснотии. Во зрно кафе, околу 12% се масло.
  • Еспресо често се користи како основа за многу специјалитети од кафе. 
  • Кремата е кремаста кафеава, воздушна течност која се извлекува со еспресото и стои на врвот на пијалокот како фин слој. Во свежо направеното еспресо, кремата ќе трае уште 3-5 минути пред да се распрсне.
  • Од 2015 година, астронаутите на Меѓународната вселенска станица можат да пијат еспресо на вселенскиот брод.

Публицитет.мк 

Прочитано 124 пати
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter