Избори 2019

06 Мај 2019

Ви благодарам на сите кои го остваривте своето демократко право на локалните избори прифаќајќи одреден концепт за градот за кој мислевте дека треба да се реализира, вели во соопштението кандидатот за градоначалник на Охрид од редовите на ВМРО ДПМНЕ д-р Митре Милошески и додава: 

05 Мај 2019

Според првични неофицијални резултати, Пендаровски освоил 423.292 гласови (51,83%), а Сиљановска 363.980 (44,57%). Претседателот на ДИК вечерва му честиташе на победникот.

05 Мај 2019

Константин Георгиески од коалицијата на СДСМ е новиот градоначалник на Охрид. Тој освои близу 16.000 гласови и  го победи својот противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ Митре Милошески кој освои близу 12.000 гласа.

05 Мај 2019

На својата редовна прес конференција, Државната изборна комисија објави дека до 18:30 часот излезноста на претседателските избори изнесува 44,5%.

05 Мај 2019

 До 15 часот на гласање во вториот круг од претседателските избори излегле 30,15 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија. Од обработени 99,39 отсто од 3.512 избирачки места, тоа се 541.885
гласачи од вкупно 1.808.131 граѓани со право на глас.

05 Мај 2019

ДИК излезе со најновите податоци. Публицвитет.мк ги објавува табелите од кои најсно се гледа сосотојбата со гласањето во земјава и во Охрид.

05 Мај 2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 10 часот излезноста на изборите е 6,31 % или досега гласале 99.192 избирачи. Ова се податоци пристигнати од 88,10 % од избирачките места.

05 Мај 2019

Заедно со вториот круг на претседателските избори денеска се одржува и втор круг од предвремени локални избори за градоначалник во Охрид. 

05 Мај 2019

Во вториот круг од шестите непосредни претседателски избори во земјата се избира меѓу Стево Пендаровски, кандидат подржан од власта и Гордана Сиљановска – Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ.

03 Мај 2019

Власта предводена од Социјалдемократскиот сојуз посветено и одговорно работи за развојот на Охрид. Имаме реални планови и јасна визија за доброто на сите граѓани, изјави на прес-конференција  Ристо Николески од Општинската организација на СДСМ Охрид.

Страница 1 од 10
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter