al palpojo 2020

Занимливости

27 Јануари 2024

Вештачката интелигенција може подобро и побрзо од експертите да ги чита и анализира резултатите од скенери, ЕКГ и други медицински тестови и на тој начин, на пример, да предвиди инфаркт однапред.

27 Декември 2023

Предновогодишната еуфорија е веќе присутна а Дедо Мраз секако е најомилен меѓу децата. Посебно деновиве е раздвижено и разиграно, распеано во градинките. Децата му се радуваат од срце на дедото со бела брада, кој плус им носи и подароци а тие му посветуваат песни.

04 Септември 2023

Холанѓаните со децении се веројатно најбројните странски туристи кои го посетуваат Охрид. Доаѓаат не само поради езерото, туку привлечна сила има и романот „Свадбата на седумте цигани“, во кој холандскиот автор А. ден Долард толку шармантно го опишува животот во македонските села, што холандските читатели сакаат да ги видат со свои очи.

06 Август 2023

Со помош на напредна спектроскопија, истражувачите од Националниот институт за стандарди и технологија во Гетерсбург, Мериленд –САД, успеале да детектираат и идентификуват исклучително мали дамки од кокаинметамфетамин и хероин. Во некои случаи овие количини може да изнесуваат еден трилионити дел од грам, од само еден отисок од прст.

14 Мај 2023

Владимир Четкар периодов интензивно работи на продукцијата на неговиот нов студиски албум и набрзо заминува за САД каде што ќе започне со снимањата на материјалите во неколку студија во Чикаго и Њујорк.

04 Април 2023

Викендов што помина Македнската Традиционална Таеквондо Федерација, настапи на Меѓународен Таеквондо ИТФ турнир „С.И.Т.А. ОПЕН 2023“ во Лозница, Србија, каде што учествуваа околу 300 натпреварувачи од Србија, Хрватска, Словенија, БиХ, и Македонија.

25 Март 2023

Вечерва, во два часот по полноќ со поместување на стрелките за еден час нанапред почнува летното сметање на времето, односно времето во 02 часот ќе се смета како 03 часот.

22 Февруари 2023

Редок феномен во Венеција - градот страда поради ниско ниво на водата како резултат на осека. Гондолите се заглавени во кал.

03 Јануари 2023

 Новата година во Охрид донесе магла. Но ако се искачите на Галичица до месноста Корита и познатиот видиковец ќе ве огрее сонце и ќе дишите свеж воздух. Познатиот охридски фотограф Митко Лукан под видео објавата напиша: - Охриѓани запалете ги колите и дојдете до Корита да видите Сонце. 

25 Декември 2022

Вчера нашата екипа при прошетка на познатата охридска плажа Лабино забележа човек кој ужива на декемвриското сонце и синилото на небото, но и во езерската вода.

Страница 1 од 84
 

output raIp0q

ezgif-3-7c8d99f0b6

akvarius

alfacentar

 

  • Medikor

niksan

Мисли-размисли

za misla

Импресум

www.publicitet.mk

ФЛЕШ ПЛУС - ДООЕЛ, ОХРИД

Контакт: publicitetpublicitet@yahoo.com

Техничка реализација: www.arkahost.mk

Посетеност website counter